Vlhké murivo, vlhké steny

Dôvody vlhnutia muriva u starých domov

 

     Značná časť starších stavieb je napadnutá vlhkosťou v rôznych formách. Nadmerná vlhkosť muriva spôsobuje rozpad stavebných materiálov, zvyšovanie tepelných strát budov, ako aj choroby osôb, ktoré v týchto budovách žijú. Prieskum príčin vlhnutia muriva preto patrí medzi základné stavebnotechnické prieskumy. Optimálny spôsob sanácie vlhkých budov závisí od správneho vyhodnotenia všetkých informácií, ktoré prieskumom zhromaždíme.

 

     S vlhkosťou sa dostávame k samotnej podstate – vode, ktorá sa počas kolobehu v prírode neustále obohacuje o rôzne prvky, zlúčeniny, biologické zložky a mikroorganizmy, preto je dôležitá samotná informácia o kvalite vody, ktorá má vplyv i na technológiu realizácie stavby a spôsob ochrany proti nej. Stavebný objekt musí byť zabezpečený proti vode komplexne, čiže od základov až po strechu, pretože kontakt konštrukčných prvkov a materiálov s ňou predstavuje hrozbu vzniku porúch a zníženie životnosti celého objektu.

 

     Sanácia vlhkého muriva je dosiahnutie výrazného a trvalého zníženia obsahu vlhkosti v murive, ktoré bolo dlhodobo namáhané účinkami vlhkosti. V konečnom dôsledku ide o odstránenie príčin a dôsledkov vlhkosti.

Príčiny vlhnutia muriva podľa rozloženia vlhkosti v murive:

 

  • vzlínajúca vlhkosť
  • povrchová kondenzácia na vnútornej strane muriva
  • vzlínajúca a kondenzačná vlhkosť
  • hydroskopická vlhkosť
  • prenikanie dažďovej vody

Čo je to vlhkosť? Ako vzniká vlhkosť u starých domov?

 

     Vlhkosť je základnou podmienkou života - problém nastáva, keď sa stretávame s nadmernou vlhkosťou a to ako vo vzduchu, tak aj v konštrukciách.

 

     Vlhkosť je možné rozdeliť podľa pôvodu na vzlínajúcu, zrážkovú , kondenzačnú a prevádzkovú. Vzlínajúca vlhkosť sa do stavebných materiálov dostáva pôsobením kapilárnych síl. Čím užšie kapilári sú, tým voda v murive prenikne vyššie. Vzlínanie je ukončené v momente, keď sa vyrovnajú kapilárne sily s gravitačnou silou. Pri zrážkovej vlhkosti závisí viac od prenikajúcej vody do konštrukcie ako od celkového množstva zrážok a ich intenzity. Poslednou a dosť podceňovanou je vzdušná vlhkosť a kondenzácia vodných pár. Pri kondenzácii dochádza, keď teplota dosiahne teplotu rosného bodu - najčastejšie sa s ňou stretávame v zime na chladných miestach obvodových stien.

 

     Kritická hodnota vlhkosti je stanovená hranicou 70%.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie